Zdrowie

Ciepłe okłady na wątrobę – detoks i regeneracja

okłady na wątrobę

Wątroba to organ, który bardzo dostaje w kość, kiedy w grę wchodzi stres i kumulowany gniew, więc też nie bez przyczyny mówimy, że „coś nam leży na wątrobie”. Został mi polecony świetny sposób na odciążenie wątroby, aby wspomóc mój proces leczenia: ciepłe okłady z oleju rycynowego.

Wątroba to największy organ w naszym organizmie, znajdujący się po prawej stronie brzucha, pod prawym żebrem. Co minutę filtruje około dwa litry krwi i każdego dnia wydziela jeden litr żółci do jelit. W wyniku naszego stylu życia gromadzi wiele toksyn i odzywa się na samym końcu, kiedy niczego się nie spodziewamy.

Wątroba w tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM)

Według medycyny chińskiej wątroba jest odpowiedzialna nie tylko za sprawny przepływ krwi, ale również za przepływ emocji oraz energii życiowej „Chi”. Wątrobie przypisany jest zmysł wzroku, dlatego jeśli masz też problemy ze zdrowiem oczu – weź się za wątrobę. Tkanka powiązana z wątrobą to ścięgna, a medycyna chińska mówi, że siła pochodzi od ścięgien, nie od mięśni. Do wątroby przypisany jest smak kwaśny, więc jeśli nachodzi cię na kwaśne jedzenie, być może twoja wątroba wysyła ci sygnały, że potrzebuje odżywienia.

I według mnie najważniejsze – wątrobie przypisana jest emocja GNIEW. Wszelkie stresy, wkurzenia, poirytowanie – wali w wątrobę. Jeśli masz ostatnio mniej cierpliwości, łatwiej wybuchasz, jesteś poirytowany, nie możesz odpuścić, to znaczy, że twoja wątroba woła o pomoc.

Jak wykonać odciążenie wątroby z okładem

Po pierwsze, zostało mi polecone wykonywanie ciepłych okładów na wątrobę 2-3 razy do roku, najlepiej przy diecie lekkostrawnej i innych formach detoksyfikacji, czyli odciążania organizmu. Okłady stosuje się przez 7 dni, nieprzerwanie. Zaleca się wykonywanie na wieczór przed pójściem spać – czas wzmożonej pracy wątroby przypada w medycynie chińskiej na godzinę 1-3 w nocy, więc im później, tym lepiej. Pamiętajmy, aby ostatni posiłek zjeść na 3-4h przed pójściem spać. Odstawmy alkohol, używki, smażeninę itd.

Do wykonania okładu potrzebujemy:

 • olejek rycynowy
 • mały ręczniczek/ściereczka bawełniana
 • przyda się folia spożywcza
 • termofor
 • kocyk/coś do okrycia się

Dlaczego olej rycynowy? Ma on właściwości „wydalające” z organizmu, oczyszczające i stymuluje wątrobę do wydalania toksyn. Ciepło termoforu ma zbawienny wpływ na naszą wątrobę, relaksuje zszargane nerwy, odpręża, łagodzi ból. Dodatkowo takie kombo polepsza krążenie krwi i limfy, a także redukuje zapalenie.

Do dzieła! Oto jak zabrać się za okład:

 1. Zrób okład na wątrobę wieczorem , zadbaj o relaks, przygotuj w międzyczasie film/książkę oraz wygodne miejsce do odpoczynku.
 2. Przygotuj termofor.
 3. Możesz ogrzać olejek rycynowy, ale nie musisz. Aplikuj dość grubo olejek na wątrobę, tuż pod prawym żebrem. Pomasuj.
 4. Na olejowane miejsce połóż ręczniczek lub ściereczkę. Może być lekko zwilżony wodą, ale nie musi.
 5. Polecam, aby owinąć się dookoła talii folią spożywczą – wszystko lepiej się trzyma, a do tego utrzymuje lepiej ciepło (i olejek z dala od odzieży).
 6. Zakryj bluzką/koszulką.
 7. Połóż na wątrobę termofor.
 8. Ułóż się wygodnie, przykryj się kocem. Odpocznij.
 9. Utrzymuj od 20 minut do godziny, im dłużej, tym lepiej.
 10. Oczyszczaj nie tylko wątrobę, ale też i myśli – zapomnij o obowiązkach, o stresie.

Myślę, że jeśli będziesz konsekwentny, za 7 dni zauważysz znaczne „zmiękczenie” wątroby. Tak było ze mną.

detoks wątroby

Wątroba lubi też:

 • gorzkie zioła (herbata, ekstrakty)
 • bardzo dobre nawodnienie organizmu
 • post, dzień na sokach lub długa dieta lekkostrawna
 • ograniczenie chemikaliów
 • odstawienie lub ograniczenie alkoholu i używek
 • relaksacja, oddychanie przeponowe, medytacja, modlitwa

 

Miłego relaksu i odtruwania!

 

Loving Your Liver with Chinese Medicine

Organbalance: Körper und Seele im Einklang mit den 5 Elementen

Praxisbuch Energiemedizin

 

Zobacz również