Joga

Czym jest joga?

Joga Moja Definicja

Moja interpretacja jogi

Niby takie proste, a wiele osób się mota w odpowiedzi. Dla jednych są to przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, dla innych zło wcielone 🙂 Warto tu nadmienić, że w sanskrycie słowo (yuj) joga można przetłumaczyć jako zjednoczenie, połączenie, jedność. No dobrze, ale zjednoczenie czego? Poniżej przedstawiam wam moją interpretację pojęcia jogi.

Anjali mudra jako piękny symbol jogi

Osobiście, lubię tłumaczyć moje pojęcie jogi pokazując anjali mudra, czyli ręce złączone przed sobą, najczęściej na poziomie serca. Jeden z moich nauczycieli pięknie opisał nam, że często jedna dłoń to ciało, natomiast druga to umysł. W momencie kiedy łączymy nasze dłonie, staje się właśnie ta jedność, o które piszę powyżej. Ciało i umysł połączone. 

No właśnie, ile razy czujemy się zalatani i „tracimy głowę”? A może tracimy kontrolę nad naszym ciałem przy wykonywaniu wielu rzeczy na raz (multi-tasking), gdzie ciało wykonuje czynności automatycznie, bez naszej wiedzy? Może odzyskujemy kontakt z własnym ciałem dopiero jak się „zepsuje”? Czy ktoś z was cierpiał kiedyś na chorobę somatyczną? To ostatni sygnał alarmowy od naszego ciała, że straciliśmy kontakt z samym sobą – ciało szwankuje, a lekarze nie są w stanie stwierdzić dlaczego. Przykładem jest chociażby syndrom jelita drażliwego, lub niektóre osoby cierpią na niekontrolowane omdlenia, a migreny? Też niewiadomo.

Joga – kto może praktykować?

Absolutnie każdy! Będę walczyć ze wszystkimi głosami, które zawzięcie powtarzają, że nie mogą iśc na jogę, bo albo sa nierozciągnięci, albo za starzy, albo za grubi.  Joga jest na prawdę dla wszystkich. Nie, nie trzeba być rozciągniętym. Jogę można praktykować w każdym wieku: są kursy „dla wszystkich”, ale coraz częściej można spotkać zajęcia nastawione na jedną specjalną grupę, np. joga dla dzieci, joga dla seniorów, joga dla kobiet w ciąży. Ba, podobno na Zachodzi robi się modna tzw. „broga” (ang. yoga for bros), czyli joga dla kolesi 😉

Moje osobiste pojęcie jogi

  • zdecydowanie pewien lifestyle, czyli styl życia
  • sposób na bardziej uważne i świadome życie
  • metoda zwolnienia tempa w życiu codziennym
  • „w zdrowym ciele, zdrowy duch”
  • system wartości i zasad moralnych

 

Nie bójcie się, joga nie gryzie 😉

 

Zobacz również