Mindfulness

„Gdziekolwiek jesteś, bądź”, Jon Kabat-Zinn

"Gdziekolwiek jesteś, bądź"

„Gdziekolwiek jesteś, bądź”, czyli przewodnik uważnego życia

„Nie możesz powstrzymać fal, ale możesz nauczyć się surfować.” – Jon Kabat-Zinn

Pierwsza z książek, jaką chciałabym polecić na łamach tego bloga musiała być autorstwa Jon Kabat-Zinn. Jest to bardzo przyjemna lektura, „Gdziekolwiek jesteś, bądź”. Już sam tytuł nastraja pozytywnie. Bardzo polecana pozycja dla tych, którzy interesują się tematem mindfulness, ale również przede wszystkich dla tych czytelników, którzy chcieliby w swoim życiu zwolnić i potrzebują trochę inspiracji.

Sam Jon Kabat-Zinn, uważam, jest bardzo sympatyczną i pozytywną jednostką. Jest on założycielem Kliniki Redukcji Stresu w Worcester w stanie Massechussets (USA) oraz autorem programu medycznego, który nazywa się MBSR (ang. Mindfulness-Based Stress Reduction), czyli Program Redukcji Stresu Metodą Mindfulness.  Jon studiował Buddyzm, był uczniem słynnego mistrza Zen, Thich Nhat Hanh i Seung Sahn. Niewątpliwie, jego praktyka medytacji i jogi oraz studia nad Buddyzmem przyczyniły się do tego, że program wygląda jak wygląda – jest on głęboko zakorzeniony w praktykach Buddyzmu. Bardzo pozytywne jest to, że dla wielu ludzi program ten zdecydowanie działa i pomógł już wielu wyjść z nerwic, depresji i innych dolegliwości związanych ze stresem. Stosuje się go w ponad 300 klinikach redukcji stresu w Stanach, gdzie pomaga nie tylko pacjentom, ale też i ich rodzinom. „Gdziekolwiek jesteś, bądź” to tylko jedna z jego książek o uważności w życiu.

Jon Kabat-Zinn

Fot. źródło: mindful.org

O czym jest „Gdziekolwiek jesteś, bądź”

Powyższa książka to bardzo przystępne wprowadzenie do technik mindfulness, czyli uważności. Jon uczy jak się zatrzymać, jak przywrócić uwagę w kierunku oddechu oraz propaguje naturalną prostotę w życiu. Trochę daje do myślenia – w całym tym chaosie życia w mieście, wśród bombardujących nas oczekiwań, terminów do dotrzymania, zobowiązań, rozczarowań i wszechobecnej presji, którą niejednokrotnie nakładamy na siebie sami. Uczy odpuszczania, cierpliwości, nieoceniania, akceptacji i uprawiania… „niedziałania”.

„Ponieważ w naszej kulturze tak wielkie znaczenie przywiązuje się do działania i postępu, trudno jest nam zrozumieć smak i czystą radość niedziałania. Nawet w wolnym czasie staramy się czymś zajmować i jesteśmy nieuważni. Radość niedziałania wynika z faktu, że nic innego nie musi się wydarzyć, aby ta chwila była pełna.” – Jon Kabat-Zinn

Prawda jest jednak taka, że całe życie może zamienić się w medytację, jeśli wyskoczymy z pośpiechu oraz presji działania i po prostu odpuścimy. W książce „Gdziekolwiek jesteś, bądź” znajdziesz też praktyczne wprowadzenie do medytacji siedzącej, stojącej, leżącej i chodzącej, a także do kilku innych technik medytacji.

Kończąc – każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia i wyciszenia. Każdy. A książka „Gdziekolwiek jesteś, bądź” skłania do refleksji i namawia do odpuszczenia, wyluzowania i życia w „tu i teraz”, zanim nadejdzie długo oczekiwana emerytura (o ile dla niektórych w ogóle nadejdzie…).

Życzę wam miłej i uważnej lektury! (uważne czytanie to też medytacja)

Tytuł oryginału: Wherever You Go There You Are

Jeżeli chcesz poznać bliżej Jona Kabat-Zinn, zajrzyj na stronę Polskiego Instytutu Mindfulness i przeczytaj interesujący artykuł „Jon Kabat-Zinn – z bliska”.

 

Zobacz również