Zen

Opowieści zen: O kupcu, który miał czterech przyjaciół

opowieści zen

Snułam się na dworcu w Warszawie w oczekiwaniu na pociąg i zupełnie przez przypadek wyhaczyłam w kiosku książkę z opowieściami zen, tę oto powyżej. „Łyknęłam” ją w niecałe dwa dni – w tym ponad połowę w pociągu.

Piękne te opowieści zen. Mistrzowie zen nie nauczają „wprost” – wolą używać metafor, poezji, lub właśnie przypowieści. Z tej właśnie książki utkwiła mi w pamięci historia kupca, który miał czterech przyjaciół. Przeczytajcie i sami oceńcie.

Opowieść o kupcu, który miał czterech przyjaciół

Był sobie kupiec, który miał czterech przyjaciół. Do pierwszego z nich miał absolutne zaufanie, a więc i słuchał wszystkiego, co ten mówił. Gotów był oddać mu absolutnie wszystko. Drugi przyjaciel był bardzo atrakcyjny i bardzo dobrze się prezentował. Kupiec chwalił się przebywając w jego towarzystwie i zabiegał o to, aby stosunki między nimi były jak najlepsze. Trzeci przyjaciel był dla kupca mniej ważny. Cenił go mniej, ale przyjaciel ten był znakomitym kucharzem, więc dobrze było znać. Czwartym przyjacielem rzadko się przejmował.

Pewnego dnia kupiec musiał udać się w daleką podróż i zależało mu na tym, aby ktoś mu towarzyszył. Zapytał więc pierwszego towarzysza, czy nie chciałby się z nim wybrać. Ten ku jego wielkiemu zaskoczeniu oznajmił, że nie ma ochoty wybierać się w taką męczącą podróż i nie ma obowiązku dzielić z kupcem takiego wysiłku.

Kupca zraniły te słowa, zwrócił się o to samo do drugiego przyjaciela. Ten odparł, że owszem, kupiec zawsze był dla niego miły, ale tak samo byli mili i inni, więc nie czuje się w obowiązku, aby mu towarzyszyć w tej dalekiej podróży.

Markotny kupiec zapytał trzeciego przyjaciela, czy mógłby mu towarzyszyć w drodze. Ten owszem, powiedział, że mógłby, ale nie za daleko, bo powinien wrócić na czas do domu, gdyż tam czekają na niego jego własne sprawy.

Na samym końcu, zrezygnowany kupiec udał się do czwartego przyjaciela, którego zawsze ignorował. Bardzo był zaskoczony kiedy ten bez namysłu zgodził się i razem wyruszyli w podróż.

Każdy z nas uda się kiedyś w daleką podróż…

Opowieści zen często traktują o przyziemnych rzeczach, które mimo wszystko dają do myślenia. Kupiec z tej opowieści to ty sam, a podróż o której mowa, to wyprawa do krainy śmierci. Każdy z nas będzie musiał się tam udać, a wówczas nie będzie mógł nic ze sobą zabrać. Kto będzie nam towarzyszył?

Pierwszy przyjaciel to twoje ciało. Karmisz je, ubierasz, dbasz o nie. Często aż zanadto koncentrujesz się na zaspokajaniu potrzeb lub zachcianek swojego ciała. Zrobiłbyś dla niego wiele. Ostatecznie jednak będziesz musiał je porzucić… Drugi przyjaciel to sława i bogactwo. Gonisz za nimi bez tchu, czasem się nimi chełpisz, karmisz swoje ego. Ale i tego nie możesz ze sobą zabrać. Trzeci przyjaciel to twoi najbliżsi, twoja rodzina, partner, dzieci, znajomi. Robisz wszystko, aby być z nimi jak najdłużej, ale i oni mają „swoje obowiązki” i nie będą w stanie ci towarzyszyć. Czwarty przyjaciel to twój umysł. Zabierzesz jedynie swój umysł opuszczając ten świat. To twój stały towarzysz, nawet jeśli na co dzień go ignorujesz lub nie zauważasz. Nie opuszcza cię, ale ty rzadko o nim pamiętasz.

Za naszego życia spędzamy czas w towarzystwie trzech pierwszych przyjaciół zapominając o tym ostatnim. Dbamy głównie o własne ciało, gromadzenie dobytku, o relacje z przyjaciółmi i rodziną. Nasz umysł jest jednak największym skarbem, o który powinniśmy zadbać. Takie właśnie jest przesłanie te opowieści zen.

chiński zen

Spodobało wam się opowiadanie? Czy myślicie, że opowieści zen mogą wam przypaść do gustu?

Chiński zen. Droga szczęścia i spokoju

Autor: Wu Yansheng 
Strony: 212, Format: 13×19,5 cm
  • ISBN: 978-83-274-1087-0
  • EAN: 9788327410870
  • Rok wydania: 2014
  • Wydawnictwo: Olesiejuk
  • Kategorie: filozofia, etyka
  • Oprawa: twarda oprawa w obwolucie
  • Data wprowadzenia: 05-03-2014
 

Zobacz również