Medytacja, Zen

Praktykujesz Zen nawet o tym nie wiedząc?

praktyka zen

Mówi sie, „zachować swój zen”, „znaleźć w czymś zen”, „stracić swój zen”. A czy gdyby ktoś was zapytał, co to jest ten ZEN?, potrafilibyście odpowiedzieć?

Kilka elementów ZEN w życiu codziennym:

  • żyjesz pełnią życia, tu i teraz
  • wykonujesz jedną rzecz na raz
  • wszystko co robisz, poświęcasz temu swoją pełną uwagę
  • robisz mało i nie jesteś myślami tam, gdzie cię być nie może
  • życie nie jest skomplikowane: jeśli jesteś głodny – jesz, jeśli jesteś senny – idziesz spać, nie stwarzasz problemów tam, gdzie ich nie ma
  • nie żyjesz w pośpiechu
  • dbasz o swoje ciało, jak możesz najlepiej, ale wiesz, że nie jesteś swoim ciałem
  • medytujesz: podczas spaceru, jedzenia, czytania książki…

symbol zenPierwszą rzeczą jaką się dowiedziałam na temat Zen to to, że tak na prawdę wywodzi się z Chin, gdzie nazywa się Chan. Praktycznie rzacz biorąc Zen to szkoła Buddyzmu, powstała w Chinach w momencie sprawowania władzy przez dynastię Tang. Chan rozpowszechnił się dalej, do Wietnamu, Korei, aż w końcu i do Japonii jako Zen.

Zen stawia nacisk na praktykę medytacji, ale nie tylko. Każdy z nas ma „naturę Buddy”, więc każdy z nas może doznać Oświecenia. Bardzo mi się podoba to optymistyczne nastawienie – już z natury jesteśmy oświeconymi stworzeniami i już z natury jesteśmy dobrzy. Osobiście, praktykuję medytację Zen dla początkujących, gdzie zakotwicza się uwagę na oddechu. Istnieją również inne formy tej medytacji, np. obserwowanie umysłu (myśli przychodzą i odchodzą, płyną), a także medytacja „po prostu być”.

Co do mojego logo, to kółeczko namalowane czarnym tuszem jest symbolem Zen- koło (Ensō), najczęściej namalowane za jednym pociągnięciem pędzla, jako metafora wyrażająca moment, w którym umysł jest wolny, gdy ciało tworzy. Inne znaczenia tego symbolu to siła, oświecenie, elegancja lub wszechświat. W moim przypadku, koło powyżej nie jest zamknięte, co symbolizuje pole do rozwoju i do ruchu.

Poniedziałek… Życzę Wam, abyście nie zgubili swojego Zen 🙂

Przeczytaj też wpis o tym jak zachować Zen w pracy.

 

Wpis o Zen na Wikipedii

 

Zobacz również