Zdrowie

Toksyny w Twojej kosmetyczce – pa pa!

Czy wiesz, że twoja kosmetyczka (lub półeczka w łazience) może skrywać niepokojący sekret? Do mnie dochodziło już wcześniej to i owo, ale na prawdę poukładałam sobie wszystko po lekturze książki „Kod kobiety” Alisy Vitti. Mimo że artykuł bezpośrednio zaadresowny do kobiet – tak samo aktualny dla facetów!

„Kod kobiety” to dla mnie jedna z ważniejszych książek rzucająca inne światło na kobiecość i to, co na nią wpływa. Dla czytających to Pań, czy doskwierają lub doskwierały wam kiedykolwiek: problemy menstruacyjne, problemy z zajściem w ciążę, dolegliwości związane z menopauzą? Jeśli tak, zapraszam do dalszej lektury lub/i przesłanie linka do artykułu osobom zainteresowanym!

Na początek chciałam zaznaczyć, że nie chcę dokonać pełnego skrótu, co w tej książce przeczytacie od A do Z – nadal polecam zakup całej książeczki, a ten wpis traktuje głównie o chemikaliach w naszej kosmetyczce, który jest uzupełniony informacjami z innych źródeł. Książka „Kod kobiety” zawiera dalsze cenne wskazówki, np. te dotyczące diety w celu wspomagania leczenia problemów kobiecych.

Według autorki „Kodu kobiety” należy zadbać w pierwszej kolejności o swoje hormony i wesprzeć układ dokrewny, aby pomóc kobiecemu ciału w wyważony sposób. Codziennie wchłaniamy sporo toksyn, które mają negatywny wpływ na nasz układ hormonalny. Duża ich ilość znajduje się w naszej kosmetyczce, a wiele z nas nie czyta etykiet produktów jakie kupuje w drogerii.

Poniżej przedstawiam listę substancji, które powinnyśmy wyeliminować na maksa z naszego życia, w miarę naszych możliwości.

Te chemikalia mogą szkodzić kobietom

Poniższe chemikalia mogą zaburzać hormony w naszym ciele, a tym samym być przyczyną naszych dolegliwości, jak np. bolesne menstruacje lub bezpłodność.

Alisa pisze, że te substancje mogą „naśladować” naturalne hormony i doprowadzać do ich niedoboru lub nadprodukcji.

 1. ftalany (DBP, DEHP)
 2. laurylosiarczan sodu (SLS), etoksylowany laurylosiarczan sodu (SLES)
 3. parabeny > metyl, propyl, butyl, etyl
 4. etanoloaminy (DEA, TEA, MEA)
 5. wazelina (petrolatum)

Proponuję, abyś spisała sobie na karteczce lub w telefonie nazwy substancji pogrubione i:

1) sprawdziła swój obecny stan kosmetyków

2) wyrobiła sobie nawyk, aby mieć tę listę pod ręka, jak będziesz robiła kolejne zakupy w drogierii <3

 

Uwaga na ksenoestrogeny

Ksenoestrogeny? Są to sztuczne estrogeny, które pochodzą np. z zanieczyszczeń środowiska albo chociażby z produkcji przedmiotów użytku codziennego. Tak, ksenoestrogeny również zaburzają pracę naszych hormonów, a ponadto nasze ciała mają trudności z wydalaniem ich.

Na stronie sekrety-zdrowia.org znalazłam też dodatkową informację, że mogą je nawet zawierać pigułki antykoncepcyjne. I tu znowu powrót do naszych kosmetyków – ksenoestrogeny mogą też być w szamponach, mydłach, kremach, żelach do mycia, antyperspirantach itd. itd. itd.

 

Lista kosmetyków, na które zwrócić uwagę

 • lakiery do paznokci
 • balsamy do ciała, maseczki i odżywki, kremy do skóry
 • dezodoranty
 • pasta do zębów
 • szampon do włosów
 • płyny do kąpieli, żele do mycia, mydła
 • makijaż – podkład, korektor, eyeliner
 • lakier do włosów
 • krem do golenia

Kobieto,

 • Czytaj etykiety produktów kosmetycznych jakie będziesz następnym razem kupować.
 • Bez paniki, wiem, że obecne zakupy kosztowały. Jeśli nie stać cię na błyskawiczną wymianę kosmetyków, to wymieniaj powoli, jeden po drugim.
 • Proszę, wyrzuć antyperspirant z aluminium <3  Od jakiegoś czasu stosuję sposób Jerzego Zięby – soda oczyszczona i do niej kilka kropelek wody utlenionej i ten roztwór wcieram pod pachy. Przyrzekam, zapach potu zero, pachy świeżutkie, bakterie pa pa.
 • Zminimalizuj ekspozycję na lakiery do paznokci. Kropka.
 • Sięgnij po inspirację do kuchni – tyle produktów spożywczych można nałożyć na skórę czy włosy i je odżywić! Jeśli nie wiesz, gdzie zacząć, polecam książkę „Zielone kosmetyki. Twoje domowe SPA” Gabrieli Nedoma, a także poniższe „zielone” blogi

 

Polecam!

Ekocentryczka

Surojadek

Mieszam Zielone

Zielony Zagonek

Jestem zielona

 

 

Zobacz również